Bebeklere Organik kuru meyve Ne Zaman Verilir?

Aralık 26, 2021by Sunbright
https://sunbright.com.tr/wp-content/uploads/2021/12/SUNBRIGHT_Kayisi_3-1280x640.jpg

Organik kuru meyveler su içeriğinden arındırılarak kurutulmuş meyvelere denir. Kuru incir, kuru çilek, kuru kayısı, kuru vişne oldukça faydası olan organik kuru meyvelerdendir. Su arındırıldıktan sonra meyveler kuru ve büzülmüş bir yapıya sahip olurken tatları daha da yoğunlaşır. Kurutma işlemi yiyeceklerin korunmasını sağlamak için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Besin profilleri ve faydaları sayesinde bebeklerin tüketimine de uygundur. Çoğu anne bebeklerinin dişleri çıkmaya başladığı zaman bebeklere organik kuru meyve ne zaman verilir ya da bebeklere organik kuru meyve vermek uygun mudur sorularını sorar.

Organik kuru meyveler Bebekler İçin Güvenli mi?

Organik kuru meyveler besin değerleri, içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde bebeklerin tüketimi için faydalıdır. Kuru incir, kuru kayısı gibi organik kuru meyveler lif açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla bebeklerin sindirim sistemlerine iyi gelir, kabızlık problemlerini çözer. İyi bir antioksidan kaynağı olan organik kuru meyveler bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlar. Kalsiyum açısından da zengin olan organik kuru meyveler bebeklerin fiziksel gelişimine yardımcı olur. Yani organik kuru meyveler bebekler için güvenli olmanın yanı sıra faydalıdır da.

Organik kuru meyvelerin bebekler için güvenli olmayacağı tek durum boyutlarından kaynaklı oluşur. Parmak yiyecekleri yiyebilecek kadar büyümüş bebeklerin organik kuru meyve tüketimi ebeveyn gözleminde olmalıdır. Organik kuru meyveler boyutları küçük olduğu için kolaylıkla boğaza kaçabilir. Bu yüzden bebeklerin organik kuru meyve tüketimi sırasında gözetim altında tutulması tavsiye edilir. Meyvelerin nefes borusuna kaçmasını önlemek için bebeklerin oturur pozisyonda olmaları gerekir. Parmak yiyecekleri tüketecek kadar büyümemiş bebeklerin organik kuru meyve tüketmeleri için bu meyvelerin pişirilmesi ya da püre haline getirilmeleri önerilmektedir.

Bebeklere organik kuru meyve ne zaman verilir sorusunun cevabı genel olarak altıncı aydan sonra başlanması gerektiği dahilindedir. Bu dönem bebeklerin katı besinlere geçtiği ve iyi bir tıkaç refleksi geliştirmeye başladıkları dönemdir. Ancak bütün yeni besinlerde olduğu gibi katı meyveler verilmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Organik kuru meyvelerin Faydaları

Kuru incir, kuru kayısı, kuru erik, kuru vişne gibi birçok kurutulmuş meyve çeşidi bulunmaktadır. Bu meyvelerin birbirinden farklı faydası vardır. Organik kuru meyveler lif, vitamin ve mineraller, antioksidanlar gibi biyoaktif içerikler açısından zengindir. Organik kuru meyveler su içeriğinden arındırıldıkları için oldukça yoğun bir yapıdadır. Bu yoğun yapı bebeklerin genel beslenme ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu karşılamaya yardımcı olur. Çoğu organik kuru meyve A, B ve E vitaminlerine, magnezyum, potasyum ve demir gibi minerallere sahiptir. Günlük olarak tüketilmeleri bebeklerin vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılar.

Lif bakımından zengin olan organik kuru meyveler, özellikle kuru kayısı ve kuru erik suyu sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve bebeklerin kabızlık problemini çözer. Organik kuru meyveler, özellikle kuru üzüm ve kuru erik bağırsak florasının gelişimini destekler. Antioksidan özellikleri sayesinde organik kuru meyveler bağışıklık sisteminin gelişimine yardımcı olarak bağışıklık sistemini destekler. Kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru erik gibi meyveler demir açısından zengindir, bu durum bebeklerin demir ihtiyacını karşılayarak erken dönem anemisini engeller. Organik kuru meyveler kalsiyum açısından da zengindirler, kemik gelişimine ve korumasına yardımcı olurlar.

Faydaları fazla olsa da organik kuru meyvelerin orantılı bir şekilde bebeklere verilmesi gerekir. Fazla tüketimleri bebeklerde kilo problemlerine neden olabilir. Organik kuru meyveler yoğun besinler oldukları için içerdikleri şeker oranı fazladır. Bu durum fazla tüketildiği takdirde diş çürüklerine neden olacaktır. Şeker oranını dengelemek için organik kuru meyvelerin porsiyonlarının kontrol edilmesi önerilir. Bazı bebekler organik kuru meyvelere karşı çok çabuk alerji oluşturabilirler bu nedenle meyvelerin ebeveyn gözetiminde tüketilmesi tavsiye edilir.

Sunbright

BİZİ TAKİP EDİNSunbright Sosyal Medya
https://sunbright.com.tr/wp-content/uploads/2020/10/sunbright-logo-new-1-640x419.png
İLETİŞİMBize ulaşabilirsiniz
https://sunbright.com.tr/wp-content/uploads/2020/10/sunbright-logo-new-1-640x419.png
BİZİ TAKİP EDİNSunbright Sosyal Medya
Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sunbright, Cornucopia Gıda iştirakidir.