Kuru İncir Faydaları

Nisan 13, 2022by Sunbright
https://sunbright.com.tr/wp-content/uploads/2022/04/SUNBRIGHT_Incir_2-1280x640.jpg

İncir, Ficus ağacında yetişen ve birçok farklı faydası bulunan bir meyvedir. İncir özel yöntemler ile kurutulur ve kuru incir üretilir. Kuru incir faydaları sindirim sistemini düzenlemesinden kalp ve cilt sağlığına kadar çeşitlenmektedir. Türkiye’de en çok Aydın şehrinde olmak üzere üretimi olan bir meyve olması sebebiyle de market raflarında sık gördüğümüz bir kuru yemiş çeşididir. İçerdiği B6, B2, K, B3 ve C vitamini ile bir vitamin deposu olarak diyet listelerinde yerini almaktadır. Tek bir kuru yemiş çeşidi olarak kullanılabildiği gibi gevreklerin ve yoğurt karışımlarının içerisinde de tüketilebilmektedir. Gevreklerin içerisinde sabah kahvaltılarında ya da öğle aralarında enerji verici bir öğün olarak rahatlıkla kullanılmaktadır. Buna karşılık içerdiği şeker miktarı ile kalorisi yüksektir. Kalorisi yüksek olduğu için sınırlı bir şekilde tüketilmelidir.

Kuru İncirin Besin Değeri

Kuru incir faydaları bir kuru incirin içerdiği besin değerine bakılarak anlaşılabilmektedir. Bir kuru incirin içerisinde yaklaşık olarak yüzde seksen iki karbonhidrat, yüzde dört protein ve yüzde iki yağ bulunmaktadır. Bunun yanında kuru incir, lif, potasyum, sodyum ve kalsiyum açısından da zengin bir besindir. İçeriğinde A ve C vitamini baskındır.

Faydaları

Kuru incir, hücre yenilemesini sağlamaktadır. Bununla birlikte cildin yaşlanmasını engellemekte, cilde parlaklık ve canlılık vermektedir. Günlük kuru incir tüketen bir kişi, günlük olarak alması gereken magnezyum, potasyum, fosfor, B vitamini ve demir ihtiyacını karşılamış olmaktadır. Potasyum açısından zengin bir besin olduğu için kan basıncını dengelemektedir. Kuru incir, diyabet ve tansiyon hastalarının dostudur. Kuru incirin lif oranı yüksektir. Bundan dolayı diyetlerde de oldukça sık kullanılmaktadır. Lif, vücudun farklı sistemleri arasında geçişi kolaylaştırmakta ve kolesterol moleküllerinin emilmesine yardımcı olmaktadır. Kuru incir, kandaki kolesterol miktarını düşürmektedir. Kuru incir faydaları arasında en önemli olanlardan birisi de kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olmasıdır. Kuru incir, kansere karşı bir koruyucu görevi üstlenmektedir. Özellikle kadınlarda meme kanserine karşı etkisi olduğu bilinmektedir. Kalsiyum içeriği ile kemik sağlına iyi gelmektedir. İçeriğindeki şeker oranı ile işlenmiş paket gıdalardan alınan zararlı şeker yerine sağlıklı bir alternatif olarak tüketilebilmektedir. Sağlıklı ve steril ortamlarda el değmeden paketlenen kuru incir ürünlerimizden faydalanmak için Sunbright.com.tr adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sunbright

BİZİ TAKİP EDİNSunbright Sosyal Medya
https://sunbright.com.tr/wp-content/uploads/2020/10/sunbright-logo-new-1-640x419.png
İLETİŞİMBize ulaşabilirsiniz
https://sunbright.com.tr/wp-content/uploads/2020/10/sunbright-logo-new-1-640x419.png
BİZİ TAKİP EDİNSunbright Sosyal Medya
Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sunbright, Cornucopia Gıda iştirakidir.