Organik Kuru Meyveli Atıştırmalıklar

Kasım 11, 2021by Sunbright
https://sunbright.com.tr/wp-content/uploads/2021/11/5li-1280x640.jpeg

Organik kuru meyveler, yaş meyvelerde bulunan suyun bir bölümünün alınması ve kurtulması sonucu üretilmektedir. Organik kuru meyvelerin sağlıklı bir şekilde olması için meyvelerin güneşte kurutulması önerilir. Bununla birlikte, özel kurutucular da bulunmaktadır. Özel kurutucular ile meyvelerin kurutma işlemleri yapılır.

Günümüzde sağlıklı beslenme içerisinde organik kuru meyvelerin önemli bir yeri vardır. Organik kuru meyveler besin değeri olarak oldukça yararlı meyvelerdir. Organik kuru meyveler içerisinde en çok satılanlar üzüm, erik, incir, elma, kayısı olmaktadır. Bunun yanı sıra, hurma, şeftali, armut organik kuru meyveleri de vardır. Her bir organik kuru meyvenin birçok faydası bulunur. Egzotik Organik kuru meyveli atıştırmalıklar içerisinde de mango, papatya, ananas ve kivi sıklıkla tüketilmektedir.

Organik kuru meyveler

Meyveler nasıl kurutulur? Yaş olan meyvelerin kurutulmasındaki amaç meyvelerin daha uzun süre dayanıklı ve sağlam olarak tüketilmesini sağlamaktır. Yaş olan meyveler kurutulduktan sonra sadece C vitamini haricindeki diğer tüm vitaminler ve mineraller yararını korumaktadır. Kurutulan meyvenin içerisinde yüzde 10-15 oranında su bulunmaktadır. Kurutma işlemi yapıldıktan sonra meyvenin şeker oranı artmaktadır. Bu da meyvede dayanıklılık sağlar. Meyvelerin sağlıklı kurutulması oldukça önemlidir. Açık havada kurutma yapılabilir. Açık havada kurutmak için güneş gereklidir. Yaz ayları kurutma için en etkili zaman olmaktadır. Bununla birlikte meyveler kurtulmadan önce iyi bir şekilde temizlenmelidir. Deforme olmuş, çürümüş meyvelerin kurutulması elverişli olmaz. Organik kuru meyveli atıştırmalıklar için kurutma işlemlerinin bahçe ya da benzer bir ortamda yapıldığı durumlarda toprakla temas ettirmemeye dikkat etmek gerekmektedir.

Organik kuru meyve Atıştırmalıklarının Yararları

En sağlıklı organik kuru meyveli atıştırmalıklar nelerdir? Organik kuru meyvelerin hepsinin birçok faydası bulunmaktadır. Genel olarak organik kuru meyve atıştırmalıkları göz yorgunluğuna, kansızlığa, tansiyona, kansere iyi gelmektedir. Bununla birlikte, sindirim sistemine, bağırsaklara iyi gelen organik kuru meyve atıştırmalıkları da bulunmaktadır. Ayrıca organik kuru meyveler kandaki şeker oranını dengeler. En sağlıklı organik kuru meyveler erik, incir, kayısı, elma, üzüm, hurma, armut olarak sayılmaktadır.

Kuru İncir

Kuru incir, boğaz ağrısına, bronşite oldukça yararlıdır. İncirin içerisinde yüksek oranda demir vardır. Bunun haricinde magnezyum, B1 vitamini ve fosfor bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Vücudu virüslere karşı korur. İncir doğal bir antioksidan içeriğine sahip olmaktadır. Mide bağırsak sistemine iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan fosfor ve kalsiyum kemik gelişimi için faydalıdır. Dişler için de faydalı olmaktadır.

Kuru Kayısı

Organik kuru meyveli atıştırmalıklar içinde olan kayısı A vitamini deposu olmaktadır. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda potasyum vardır. Cilt problemlerine çok iyi gelmektedir. Stresi azaltır. Bununla birlikte, mide-bağırsak sistemine iyi gelir. İçerisinde lif yoğun olduğu için kansere karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Kuru Vişne

Organik kuru vişne tam bir anti-aging meyvesidir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaya yardımcı olur. Sinir sistemini yatıştırıcıdır. Kalp dostudur ve uyku düzenini sağlar.

Kuru Çilek

Organik kuru çileğin faydaları saymakla bitmez. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Kolon ve sindirim sağlığını iyileştirir. Kalp sağlığına ve hipertansiyona iyi gelir. Cilt sağlığını korur. Anemiyi önler. Enerjiyi arttırır. Doğal antioksidandır.

Kuru Mandlina

Organik kuru mandalina kolestrolü düşürür, hipertansiyona iyi gelir. Kuru mandalina bir doğal antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İştah kontrolü sağlar ve enerji verir.

Sunbright

BİZİ TAKİP EDİNSunbright Sosyal Medya
https://sunbright.com.tr/wp-content/uploads/2020/10/sunbright-logo-new-1-640x419.png
İLETİŞİMBize ulaşabilirsiniz
https://sunbright.com.tr/wp-content/uploads/2020/10/sunbright-logo-new-1-640x419.png
BİZİ TAKİP EDİNSunbright Sosyal Medya
Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sunbright, Cornucopia Gıda iştirakidir.